God's finger touching Adam hand. Adam creation by Michelangelo

Veda a náboženstvo, dvaja odvekí rivali. Nemusíme ani zachádzať do krvavej histórie „svätej“ vojny či inkvizičných procesov, veď každý z nás bol určite aspoň raz za život svedkom, ak nie rovno účastníkom vášnivej debaty medzi presvedčeným ateistom a vzorným kresťanom. A všetci vieme, aké to bolo niekedy ostré. No napadlo vám niekedy, že vlastne nie je dôvod na také ohnivé konflikty? Že vlastne veda náboženstvu vôbec, ale vôbec neprotirečí?

Článok pokračuje nižšie

Prihláste sa na odber článkov e-mailom:

A začneme riadne zostra: Čo tak stvorenie sveta, ktoré je veľmi častým kameňom úrazu. Veľký tresk a vývojové etapy alebo šesť dní Božskej sily?

Možno si len treba uvedomiť, že Biblia je hlavne staroveký text, ktorý v sebe možno ukrýva historickú, pradávnu múdrosť, ale za tisícročia prešiel veľmi nedokonalým prekladom. Je zrejme príliš odvážne uvažovať o alternatívnom význame biblického textu, avšak tu sa jedná o starovekú hebrejčinu, a teda písma bez samohlások a možnosti skloňovania. Slovo BOH tak môže byť rovnako preložené ako BOHOVIA, SVETLO či SVETELNÁ BYTOSŤ. A to je len jeden z mnohých príkladov slov s alternatívnym významom.

Skúste si teraz otvoriť vašu myseľ. Ako sa vlastne líši starozákonný popis vzniku sveta od toho vedeckého? Čo sa podľa najnovších vedeckých zistení stalo po Veľkom tresku? A čo o stvorení sveta hovorí biblická kniha Genezis?

Dočítajte za 1€

Získajte prístup ku všetkým článkom na NEXT Magazíne

REGISTRUJTE SA TU

Lajknite si NEXT na Facebooku: