Aj vám vtĺkali rodičia do hlavy, že marihuana je zlá a tí, ktorí ju užívajú, sú len nepodarení feťáci? Stavíme sa, že v 80 % prípadov určite áno. A potom si môžno tatko s mamkou vyšli na žúrku, kde stiahli každý po fľaške absolutky.

Článok pokračuje nižšie

Prihláste sa na odber článkov e-mailom:

V tom horšom prípade sa nebojácny otecko pobil s ďalším nacenganým kamošom, s ktorým sa nezhodli v názore na slovenskú poliitku a následne s pretriedeným chrupom naverboval opitú manželku do auta, pričom sa on, samozrejme, posadil za volant. Však je nejaký borec, nie? Cestu domov radšej vynecháme a predstavíme si už len scenár, ako sa dvojica odkotúľala do postele. Ráno – telo nehybné, v hrdle sucho, v hlave okno, v ústach o tri zuby menej, na tvári o modrinu viac, vrecká prázdne a mohli by sme pokračovať. Dáme ruku do ohňa, že vám je takýto stav povedomý a viete si ho živo predstaviť. Ale späť k pointe. Prečo ľudia tvrdia, že je marihuana zlá, keď si ničia život ešte horšou drogou zvanou alkohol?

Najpoužívanejšou drogou na Slovensku je alkohol

Alkohol je metla ľudstva a neobchádza ani Slovensko. Práve naopak. V našej krajine sa teší až takej obľube, že podľa Eurostatu, štatistického úradu EÚ, naň míňame viac peňazí ako na vzdelanie. A teraz sa podržte, v roku 2016 sme prepili cez jednu miliardu eur! Podľa výsledkov Českého a Slovenského národného panelu pije viac ako polovica Slovákov niekoľkokrát do mesiaca, pričom každý šiesty Slovák sa potuží niekoľkokrát do týždňa. Len 7 % našincov alkohol nikdy nepilo. Nie nadarmo sa teda alkohol nachádza na najvyššom stupienku víťazov v rebríčku najpoužívanejších drog na Slovensku.

Ak by sme si ale drogy rozdelili na legálne a nelegálne, v druhej menovanej skupine je najobľúbenejšou “lakocinkou” marihuana. V mnohých krajinách však už dávno pochopili, že jej užívanie nebezpečné nie je. Samozrejme, aj tu platí pravidlo – všetko s mierou. Slovensko je ale akosi i v tomto smere stále za opicami. Pozor, netvrdíme, že je zelená rastlinka elixírom zdravého a večného života, no na druhej strane nechápeme, prečo je v našej spoločnosti marihuana tabu, respektíve, keď sa niekto na túto tému rozhodne prehovoriť, sekundovým lepidlom sa naňho zacapí status “feťák”. Veď v porovnaní s legálnym alkoholom má užívanie takzvanej gandže omnoho menej negatívnych účinkov. Výsledky štúdie odborného časopisu Scientific Report dokonca hovoria, že až o 114-krát!

Alkohol zabíja, marihuanou sa lieči

Dočítajte za 1€

Získajte prístup ku všetkým článkom na NEXT Magazíne

REGISTRUJTE SA TU

Lajknite si NEXT na Facebooku: