moralka v politike

Kontroverzné politické kauzy otriasajú dôverou k slovenským verejným činiteľom na dennom poriadku. Tento negatívny fenomén v našej malebnej krajinke nie je žiadnou novinkou. Už v deväťdesiatych rokoch sa mladé Slovensko zvíjalo pod náporom organizovaného zločinu a vládnych špičiek bez morálneho kreditu. Verejnosť sa mnohokrát pýta, prečo tomu tak je a kto je za privatizácie, korupciu, tunelovanie a iné machinácie s mocou zodpovedný. Pravda je trpká a ukazuje prstom rovno na nás. Slovákov, ktorí radi naletia mužovi v obleku a slovám pred činmi…

Článok pokračuje nižšie

Prihláste sa na odber článkov e-mailom:

Materialistická spoločnosť so sebou prináša nástrahy v podobe rýchleho konzumu, ktorý sa na nás valí z každej strany. Tento štýl života nás udržuje v neustálom napätí, či sme dosť dobrí, úspešní alebo bohatí. Tenzia vyvíjaná na spoločnosť nás mnohokrát núti nasadiť si tmavé okuliare pred morálnym úpadkom. Kto by sa predsa staral o prešľapy verejných činiteľov, keď sa občan so strachom v očiach musí hnať, aby o tridsať rokov splatil hypotéku. To, ako konajú papaláši, berieme s nadhľadom a tvárime sa, že to nie je naša starosť. Majú predsa kopec peňazí a možnosti na míle vzdialené od tých bežného smrteľníka. Peniaze pritom nie sú zlé, pokiaľ si z nich nevytvoríme modlu zlatého teľaťa.

Práve v bode, keď eurám začíname pripisovať božské postavenie, dostaneme sa do konfliktu, ktorý nás vedie doslova k morálnej záhube, a to vo všetkých smeroch. Etiketu si ľahko a radi zamieňame s etikou. Politici aj médiá poznajú túto slabosť „jednoduchých“ ľudí a úspešne využívajú rozšírenú nevedomosť vo svoj prospech. V televíznych novinách sa predsa so železnou pravidelnosťou opakuje jeden typ reportáže. Osemdesiatročná babička otvorila dvere neznámemu páchateľovi, ktorý ju obral o celoživotné úspory. Ako sa to len mohlo stať, krútime ako pohoršení diváci hlavami. „Veď vyzeral byť taký slušný, pekne oblečený…,“ prezradí pravdepodobne stará okradnutá žena zvedavej redaktorke. Príbeh o slušnom zlosynovi ale zďaleka nekončí pri bránke zrútenej penzistky.

Dočítajte za 1€

Získajte prístup ku všetkým článkom na NEXT Magazíne

REGISTRUJTE SA TU

Lajknite si NEXT na Facebooku: