„Som kráľom, ktorý vládne kráľom miest. Moje slová dobre zvažujte. Nikto nie je tak múdry ako ja. Nech utláčaní, majúci súdny spor, prídu a postavia sa pred podobizeň svojho kráľa spravodlivosti. Nech si prečítajú zápis a presne pochopia moje slová. Zápis im ich prípad vysvetlí, zistia, čo je správne, a ich srdcia sa potešia takže rieknu: „Chammurabi je vládca, ktorý je otcom svojich poddaných.“

Článok pokračuje nižšie

Prihláste sa na odber článkov e-mailom:

Týmito slovami začína najznámejší a najvýznamnejší právny artefakt všetkých čias- Chammurabiho zákonník. Bol spísaný starovekou akkadštinov v Babylone okolo roku 1750 pred naším letopočtom. Vládca nechal znenie zákonov vyryť do dvojmetrového stĺpu z čierneho bazaltu. Ten obsahoval okrem tradičných náležitostí aj prepis mnohých riešených súdnych sporov. Po celej ríši nechal rozostaviť jeho presné repliky a tým sprístupnil znalosť práva celému obyvateľstvu.

Zákony boli prístupné všetkým obyvateľom.

„Talio“- právo pomsty

Chammurabiho zákonník znamenal zlom v starovekom práve. Dodnes nie je celkom jasné, prečo Chammurabi, ktorý sa v mnohých ohľadoch prejavoval ako osvietený a pokrokový panovník, pri presadzovaní poriadku opustil zaužívané humánnejšie tresty a uchýlil sa ku krutým, až primitívnym praktikám pomsty. Nastolil sa nemilosrdný princíp talio– viac známy ako staré dobré „oko za oko, zub za zub“:

Dočítajte za 1€

Získajte prístup ku všetkým článkom na NEXT Magazíne

REGISTRUJTE SA TU

Lajknite si NEXT na Facebooku: