Teraz sa chcú na ňom mnohí len previezť. Do cieľovej stanice je ešte ďaleko, no prví čierni pasažieri už vyskakujú za jazdy. 26. február 2018 sa už zrejme navždy zapíše do dejín Slovenska ako deň, kedy sa Slovensko prebralo z mnohoročnej letargie a začalo opäť cítiť potrebu zmeny. Vražda novinára Jána Kuciaka  sa pre mnohých stala osobným symbolom všetkých ututlaných káuz, umlčaných svedkov a vymazaných faktov. Po zverejnení článkov, na ktorých pred smrťou pracoval, sa spustil politický ošiaľ, honba na skorumpovanú koalíciu s kontaktmi na pofidérne osoby, ale aj opozičný boj a moc. Ak sa raz chceme z tejto pavučiny vymotať bez toho, aby sme skončili omámení polopravdami, potrebujeme čistú hlavu, fakty a objektívnu optiku.

Článok pokračuje nižšie

Prihláste sa na odber článkov e-mailom:

Prečo zabili Kuciaka a jeho snúbenicu?

Otázka, na ktorú chce dnes poznať odpoveď každý Slovák. Je zjavné, že na portáli aktuality.sk publikoval Janko v priebehu troch rokov 140 článkov, ktoré zabŕdajú do veľkých a nepríjemných káuz vplyvných. Novinár Paľo Rýpal zmizol v roku 2008 bez stopy,  hoci aj on súhlasil, že investigatíva na Slovensku nemá vďaka korupcii žiadny význam a zverejnená informácia nespôsobí vôbec nič. Komusi  však mohlo ísť v tomto prípade o veľa. Podľa expertov si ktosi objednal profesionála, ktorý mal všetko detailne naplánované a premyslené. Vo vzduchu stále visí otázka, kto chcel, aby sa stopa zastavila na talianskych podnikateľoch a nepokračovala ďalej? Isté však je, že tragická udalosť upriamila pozornosť na všetko bahno, ktoré sa leje zo žumpy.

Fakty o možných motívoch, ktoré doposiaľ máme

Po publikovaní článkov Kuciaka sa prvá pozornosť obrátila na Mariána Kočnera, na ktorého nebohý novinár poukázal mnohokrát a na ktorého podal trestné oznámenie kvôli údajnému vyhrážaniu. Kočnera však nikto nekontaktoval a na polícii a prokuratúre padlo rozhodnutie, že nedošlo k trestnému činu. Zaujímavý postreh však poskytol bývalý vyšetrovateľ Šátek, ktorý poukázal na fakt, že Kuciak písal o Kočnerovi len trikrát v spojitosti s komplexom Bonaparte. Prvýkrát 6. septembra 2017, čo skončilo údajným vyhrážaním Kočnera a Kuciakovým trestným oznámením. Rovnako koncom júna 2017 – vydanie dvoch článkov malo za následok pokyn prokuratúry ku Kočnerovmu trestnému stíhaniu. Tretíkrát 9. februára 2018, 12 dní pred jeho zavraždením. Rovnako sa v článkoch zaoberal aj podnikateľom Bödörom, jeho synom a policajným prezidentom Gašparom, či Jahnátkom. Kočner aj Baštrnák už boli v tejto veci údajne medzi cca 200 vypočutými. Kontroverzný podnikateľ sa pritom vyhrážal aj v roku 2013 advokátovi Kvasnicovi, ktorému chcel „nechať prejsť guľku hlavou“. Podľa slov advokáta však nepodal trestné oznámenie, nakoľko Kočner bol dobrým priateľom vtedajšieho šéfa Generálnej prokuratúry Dobroslava Trnku. Kočner sa vtedy obhajoval tým, že slová ako „zabijem ťa“ či „rozbijem ti hubu“ je štýl jeho vyjadrovania, hoci nemá v úmysle nikomu ublížiť.

Dočítajte za 1€

Získajte prístup ku všetkým článkom na NEXT Magazíne

REGISTRUJTE SA TU

Lajknite si NEXT na Facebooku: